Zachránit všechny nejde

Na začátku roku jsem se došla díky své dlouholeté praxi v oblasti financí k myšlence, že „zachráním svět.“ Začnu lidi učit, jak pracovat s penězi, aby se nedostávali do problémů.

Co mě k tomu vedlo?

Neustále se setkávám s klienty, kteří dělají zásadní chyby v rozhodnutí o svých penězích.

  • Klienti si půjčují na věci, které si pořizují jen proto, aby je měli, aby o tom mohli mluvit, aby to viděli ostatní, že to mají.
  • Klienti jsou již v situaci, že nemůžou splácet jejich půjčky, běžné náklady na život, protože vůbec nemyslí do budoucnosti.
  • Klienti si spoří na bankovních účtech a nevědí, jaká je výše inflace, která je o peníze okrádá.
  • Klienti neřeší, co bude, když se něco stane a nevytvářejí si rezervy.
  • Klienti kupují zbytečně drahé věci, které vůbec nepotřebují, jen proto, že si to v danou chvíli mohou dovolit.

A spousty další klientů s různými neuváženými rozhodnutími. Některým se mi podaří vysvětlit, proč takto ne a začnou o svých rozhodnutích více přemýšlet, někteří si poradit nedají.

Abych však byla spravedlivá, potkávám se i se spoustou klientů, kteří dělají správná rozhodnutí a ke svým penězům se chovají zodpovědně a budují si pevné základy jejich ekonomické situace.

Jak tuto situaci zlepšit?

Došla jsem k tomu, že ve školách se o penězích vůbec nemluví. Lidé, kteří nemají správné základy od rodiny, se to nemají kde naučit. Možná, že už si to i uvědomují, ale nevědí kde začít. No jo, ale tito lidé mají děti a jak je tedy mají naučit s penězi pracovat, když to sami neumí?

Potřebují přeci nějaké návody, když už došli tak daleko, že chtějí něco změnit.

Kde hledáte informace, jak pracovat s penězi?

  •  na internetu,
  •  v bance
  • u finančních poradců

Na internetu najdete ohromné množství informací na zaručené systémy, rady a produkty, na kterých zbohatnete, když do nich dáte peníze nebo, když se sejdete s nějakým odborníkem, on vám poradí, kam máte peníze investovat, nebo se můžete naučit investovat sami. To nemusí být vždy to nejhorší, ale to už byste museli mít právě ty základy, které teprve hledáte.

V bance se dozvíte, jaký produkt si máte vzít a to ještě za podmínek jen té dané banky. Přeci nebudou propagovat konkurenci, když už jste u nich. Navíc zaměstnanci v bankách mají stanovené plány, kolik a čeho mají prodat, tak vás hned tak nepustí, když už jste tam přišli. Prodají vám některý z produktů banky, ale většinou bez kontextu na vaší konkrétní situaci.

U finančního poradce, když budete mít štěstí, tak vás provede světem financí od A-Z. Jediná nevýhoda je, že i on je placen z toho, co vám prodá, takže i ten, kdo vás bude provádět to nemusí udělat nezaujatě. Buď mu za to budete platit přímo vy a nebo ty společnosti, formou provizí, od kterých vám bude prodávat jednotlivé produkty. Takže to může a nemusí vyjít, protože vám stále chybí ty základy a musíte se spolehnout na to, že to ten poradce dělá správně a dělá to ve vašem zájmu.

Proto je dobré, nejprve získat základy. Takových informací je, ale na trhu málo. Já jsem v rámci své myšlenky na záchranu světa, vytvořila dva materiály ke stažení Zdarma, kde se dozvíte spoustu informací, aniž byste museli koupit nějaký produkt.

Vzhledem k tomu, že jsem také máma, tak jak život plyne i můj syn, začal chodit s různými požadavky a měl různě zkreslené představy o penězích. Tak jsem došla k tomu, že je potřeba naučit především děti, jak mají pracovat s penězi a naučit se hodnotu peněz pro reálný budoucí život.

Proto vznikla FB skupina Finanční gramotnost pro děti a rodiče. Do skupiny se můžete přidat a čerpat tam spousty informací. Můžete tam sdílet vaše problémy a situace, které aktuálně řešíte. Můžete se tam podělit o úspěchy, které se vám a vašim dětem povedli. Budete informováni o všech nabídkách, které pro vás připravím. Budete mít informace jen pro členy skupiny, včetně různých výhod s tím spojených.

Můžete také začít sledovat FB stránku Moje finanční svoboda. Zde se také dozvíte nové informace a vše co bude k dispozici.

Důležité je udělat první krok.

Tak se těším na ty, co první krok udělali.

Monika Davidová

Dlouholeté zkušenosti v oblasti financí předávám svým klientům, kterým ukazuji  možnosti,  jak můžou pracovat s penězi, aby dosáhli finanční svobody a nezávislosti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů