Kdo změní životní úroveň budoucích generací?

Odpověď je jednoduchá, není to stát, politika, školství ani váš soused. Jste to jen vy, rodiče.

Ptáte se, proč zrovna rodiče?

Protože budoucí generace jsou vaše děti.

Každý z nás kdo má dítě, je zodpovědný za to, jak se bude vyvíjet životní úroveň budoucích generací. Myslíte si, a jak to asi mám udělat? Vždyť mám jedno, dvě, tři děti a oni, ty výsledky určitě neovlivní.

Problém je v tom, když si toto řekne tisíc, deset tisíc, stotisíc rodičů, není už jen to jedno, dvě, tři děti, ale tisíce, desetitisíce, statisíce dětí a to už je sakra velký počet.

Okolo nás se děje spousta věcí, které neumíme ovlivnit. Zvyšování cen energií a pohonných hmot. S tím bude následovat zdražení dopravy, výroby a tím všech koncových výrobků, produktů. Tomu zabránit úplně nemůžeme. Co ale můžeme ovlivnit, jaký dopad to bude mít na nás a na naše děti.

Role oběti

Většina lidí má však tendenci, se neustále odvolávat na minulost nebo na někoho jiného. Když jsem byl malý, v minulém režimu, když jsem chodil do školy, se dělo mně nebo mým rodičům, to a to. Ok, ale to už je asi víc jak 30 let, ne?

Tak se ptám, co jste za tu dobu udělali, pro svoji budoucnost? Vzděláváte se, posouváte se, pracujete na sobě, na svých návycích, hodnotách, nebo jste stále v roli oběti a litujete se. Říkáte, jak chcete něco změnit, ale nejde to, protože oni, vláda, zaměstnavatel, minulý režim, rodiče, kamarádi, partner….. vám neustále hází klacky pod nohy?

Role oběti je, prostě mnohem jednodušší. Vždy se najde někdo, kdo vás polituje a to je příjemné a slyšet to, co chcete. „Chudáček, nemůže za to.“

Co z role oběti konečně vystoupit? A poslouchat „Ty jo, to je fakt super, co dokázal/la“ Já vím, není to jednoduché, ale udělejte to, hlavně pro sebe a své děti. Děti se učí nápodobou, vzorce chování si do života odnáší, právě od nás rodičů. Pomozte vašim dětem a nedělejte tu největší chybu. Neučte děti žít v roli oběti.

Jak z toho ven?

  • Prvních krok je uvědomění si tohoto stavu. To je startovací pozice. To, ale nestačí. Bez akce není reakce.
  • Druhý krok je vyrazit a začít věci měnit.

Se mnou můžete začít v oblasti financí a nastavení mysli na pozitivní myšlení. Mám projekt Finanční gramotnost pro děti a rodiče. To nejjednodušší, co můžete udělat je, přidat se do FB skupiny ZDE.

Ve skupině je soustu inspirace, jak začít s dětmi výuku finanční gramotnosti, jak naučit děti znát svojí hodnotu a hodnotu peněz.  Uvědomte si, že ve školách se to děti nenaučí. Jediné místo, kde se můžou naučit správné návyky a vzorce ve vztahu sobě a k penězům je rodina. Dejte vašim dětem šanci.

Další krok je, využívejte tuto skupinu. Ptejte se, čtěte příspěvky, vzdělávejte se. Mám pro vás spoustu informací ZDARMA i na FB stránce Moje finanční svoboda a články na blogu www.monikadavidova.cz . Do toho těchto kroků, ale už musíte investovat čas a energii.

Pokud se pro ně rozhodnete, budu na té cestě s vámi.

Posledním krokem je, využijte moje materiály, které mám k dispozici. Finanční hrátky, aktuálně je nabízím za akční cenu. Podívejte se za co, takovou částku každý den utratíte a zeptejte se sami sebe, jestli není lepší tyto peníze investovat lépe. U všech takových investovaných peněz se ptejte, co jiného si za takovou částku kupujete a co vám to přináší. Největší investice, kterou vám nikdo nevezme, jsou vaše znalosti a zkušenosti. Tady s dvojitým zúročením, co se naučíte vy, se naučí i vaše děti. Nebo obráceně, co budete učit vaše děti, se budete učit s nimi.  Není to super?

Částky jsou úmyslně nastavené tak, aby byly tyto materiály dostupné všem, co je chtějí získat. Je to jen o vás, jestli si budete dál kupovat, to co jste zvyklí a litovat se, že se vám stále něco děje, za co vy nemůžete. Nebo uděláte těchto pár kroků a vydáte se na novou cestu životem. Nezapomeňte, že nemáte zodpovědnost jen za sebe, ale i za své děti.

Malé dítě se také z ničeho nic nezvedne a neběhá. Začíná pomalu s oporou a pomocí rodičů, pokračuje pomalu samo se spoustou pádů, pádů do bláta a přesto se zvedne a jde dál, až vyběhne. A jsou tací, co boudou běhat i závodně, ti už ale mají trenéry a stojí je to spoustu úsilí, času a energie, ale všechny děti začínaly stejně.

Existuje mnoho knih, kurzů a materiálů, které se finančním vzděláváním zabývají. Například já mám ráda knihu od Roberta Kiyosaki : Chudý táta, bohatý táta. V knize je ohromné množství informací a pro mě jedno velké moudro. „Jen finančně gramotný člověk, může být bohatý.“ V této knize můžete najít spoustu informací a inspirace, ale je dobré ji číst, jako inspiraci.

Nejdůležitější je, u všech takových to knih, nesrovnávat se, nikdy. Vezměte si z každého takového materiálu jen informace a ten pohled, který nabízí, ale nesrovnávejte vaše možnosti s tím, co v takových materiálech je. Uvědomte si, že takové věci píšou lidi, až když to dokáží. Ne v době když nemají úspěchy. Zveřejňují všechny myšlenky, až když uspějí. Poučte se z toho, přijměte tolik informací, které jste v dané době schopni zpracovat a převést do reálného života. Pak si klidně čtěte znova. Každé čtení vás někam posune. Nemůžete očekávat, že po přečtení knihy, absolvování kurzu nebo koupení učebnice to budete umět. Ke každému vzdělávání je potřeba praxe a opakování jednotlivých kroků. To, že něco vím, neznamená, že to taky praktikuji. Nedělejte tedy jednu velkou chybu, pokud se už vzděláváte, neodkládejte realizaci.

Jsem tu pro každého z vás, kdo chcete něco změnit a přijmout mojí pomoc na cestě ke změně.

Těším se na vás

Monika Davidová

Dlouholeté zkušenosti v oblasti financí předávám svým klientům, kterým ukazuji  možnosti,  jak můžou pracovat s penězi, aby dosáhli finanční svobody a nezávislosti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů