Chtěla jsem investovat peníze, ale jak…..

Trh je plný úžasných investičních příležitostí pro každého, to tvrdí producenti i finanční poradci. Jsou však opravdu i pro Vás?

Mám dlouholeté zkušenosti z oblasti financí, pravidelně navštěvuji kongresy, kde získávám informace o investičních produktech, o tom jak se má investovat, jaká to má pravidla, jaké informace jsou potřeba, jaká je struktura poplatků a mnoho dalších informací, ale….. jsou tyto produkty opravdu pro mě?

Jsem velmi konzervativní člověk s velkou nedůvěrou k tomu, co mi někdo nabízí. Vždy musím najít vlastní přesvědčení, proč bych si to měla koupit.

Byla jsem jak na houpačce

Přesto i já jsem samozřejmě občas něco zkusila. Třeba jsem si koupila podílové fondy v bance, ve které jsem pracovala. Předkládané grafy ukazovaly, jak výnosy po několik let rostly a když tam peníze nechám i několik let, tak kolik budu mít peněz.

Bohužel realita byla jiná, výnosy začaly klesat a stoupat a klesat a já chvilku měla peněz méně, chvilku více než jsem tam vložila. Prostě nic pro mě, došla jsem tak daleko, že jsem několikrát za měsíc sledovala, co dělají moje peníze. Nakonec jsem to prodala s minimálním ziskem, který byl srovnatelný v čase s termínovanými vklady. Navíc kdybych měla zaplatit na začátku standardní poplatky, pohybovala bych se s výnosy okolo nuly.

Investiční výnosy, jsou pro mě vlastně takové věštění z křišťálové koule. Čísla vycházejí z historie a ukazují předpokládaný vývoj do budoucnosti, ale za standardně vyvíjející se ekonomické situace. Takže to může a nemusí vyjít. Nic pro mě, prostě jsem velmi konzervativní klient. Samozřejmě, jsou klienti, kteří dokážou podstoupit rizika a nevadí jim ztráta, pokud jim to nabízí vysoké zhodnocení na konci i to je v pořádku.

Pravidla nastavení investičních produktů

Jaký jste klient a jaké zhodnocení Vás čeká, se řídí výsledkem Investičního dotazníku, který vyhodnotí Váš rizikový profil. To znamená, kolik jste ochotni obětovat peněz, pokud se Vaší investici nebude dařit a nebudete hned panikařit. Zde je potřeba si poctivě přiznat pravdu, protože o výši zhodnocení máme všichni jasno. Každý chceme co nejvíc, ale o tom, kolik jsme ochotni akceptovat, když se nedaří, se dá diskutovat. Upřímnost je opravdu na místě. Chcete znát Váš profil, stáhněte si „investiční dotazník“ Zdarma

Já bych ideálně chtěla vysoké zhodnocení podle produktů, které jsou na trhu v nabídce, ale riziko ztráty nejsem ochotná akceptovat žádné. A jak to máte Vy?

Nastavení investičního portfolia se však neřídí požadavkem na zhodnocení, ale kolik akceptujeme z pohledu ztráty. Takže pro mě nezbývá nic jiného než  konzervativní produkty. S tím jsem se, ale nesmířila.

Investiční pokusy

Vzala jsem tedy investování do vlastních rukou, podle svého konzervativního nastavení a začala tím, že jsem vyhledávala, různé akční nabídky na termínované vklady, spořící účty a své peníze tam různě ukládala. Bylo to však náročné na čas, protože nabídky se měnily, byly různě limitované a já musela sledovat, zda parametry ještě platí, zda jsem neporušila nějakou podmínku, která se k výši sazby vztahovala.

Vzhledem k nízkým sazbám těchto produktů, jsem nakonec hlavně spořila další peníze, než je zhodnocovala. Ani to, mě ale nepřesvědčilo o jiném způsobu investování. Potřebuji na své úspory vidět, potřebuji něco vlastnit u čeho je vidět reálná hodnota. Prostě něco na co si můžu sáhnout.

Investiční nemovitost byla pro mě správné řešení

Co bylo překážkou

Zvažovala jsem spousty možností, až jsem se začala zajímat o nemovitosti. Nebylo to pro mě neznámé téma, poskytovala jsem hypoteční úvěry a tak jsem měla dobrý přehled o cenách jak nemovitostí, tak nájmů. Sledovala jsem nabídky na trhu, ale nenašla jsem odvahu koupit investiční nemovitost. Nemovitost jsem si vybírala jako kdybych v ní chtěla bydlet a posuzovala lokalitu, stav, cenu…. To mě však hodně blokovalo. Neuměla jsem se na to dívat jako na investici.

Jak překážka zmizela

Život nám však připravuje různé cesty a tak i já stála na jedné životní křižovatce. Za uspořené peníze, jsem potřebovala pro rodinu pořídit větší bydlení. Pořízení vlastní nemovitosti bylo, ale něco jiného, s tím už jsem zkušenosti měla z doby, když jsem si pořizovala současné bydlení. Nešlo tedy o investici.

Po vyhodnocení všech možností, jsem zvolila cestu největší jistoty. Koupila byt, který byl za uspořené peníze. Tím se z mého současného bytu stala investiční nemovitost. Byt jsem začala pronajímat.

Než jsem, ale našla vhodného nájemníka, získala jsem spoustu informací o tom, jak tito lidé přemýšlejí. Hlavně co potřebují, co je zajímá, co hledají a tím už vím, podle čeho mám investiční nemovitost vybírat.

Díky získanému nájmu, jsem již tak daleko na své cestě k finanční nezávislosti, že výnosy, investuji dál a tím si stále rozšiřuji svoje možnosti k finanční svobodě.

Jak se dozvědět víc ?

Chcete si pořídit investiční nemovitost a vydat se na svou cestu k finanční nezávislosti a předejít spoustě kroků, pokusů a omylů. Přečtěte si můj e-book  „Tři kroky k výběru investiční nemovitosti, aneb chtít koupit nestačí“, který si stáhnete ZDARMA. Pomůže Vám to uspořádat si svoje myšlenky a požadavky. Získáte mnoho nápadů, inspirace a informací o investičních nemovitostech.

Nevíte, jaký jste klient? Stáhněte si e-book „První krok do investic“ ZDARMA

Přeji mnoho úspěchů na vaší cestě plné zážitků.

Chcete o svých poznatcích diskutovat, podělit se s ostatními nebo načerpat inspiraci pro hledání svojí finanční svobody, přidejte se do FB skupiny Mít či nemít nebo sledujete FB stránku Moje finanční svoboda.

Pokud máte zájem o osobní konzultaci, napište mi e-mail.

Těším se na setkání s vámi ať virtuálně nebo osobně.

Monika Davidová

Dlouholeté zkušenosti v oblasti financí předávám svým klientům, kterým ukazuji  možnosti,  jak můžou pracovat s penězi, aby dosáhli finanční svobody a nezávislosti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů