Ne každý, se do dluhů dostane vlastní vinou

Když už dluhy máte, nebojte se říci o pomoc!  Důležité je, nebýt jako ty opice na obrázku, „nemluvím, nevidím, neslyším“.

Valí se na vás splátky, nevíte z čeho je zaplatit? Máte již nějaké nezaplacené splátky?  Mají  vás ve spárech exekutoři? Existují různá řešení těchto situací. Záleží, v jaké jste fázi a jaká je vaše konkrétní situace.

Stále více naše životy ovlivňují všechna ta opatření spojená s pandemickou situací Covid 19. Stát stále vyhlašuje další opatření, něco nám přikazuje, zakazuje, požaduje po nás dodržování dalších a dalších opatření a nám to přináší další a další náklady a omezení příjmů.

Mění to naše životy, spousta z nás byla na začátku roku 2020 úspěšná, měli jsme své podnikání, zaměstnání, děti ve školách a kde jsme dnes? Je to přeci „jen“ rok života.

Někteří z nás jsou úplně na opačném konci.  Místo pravidelných příjmů a pohodového života, jen spousta stresu, méně peněz, ale rozhodně ne méně závazků.

Společnost se začíná čím dál více rozdělovat.

Některé obory to příliš finančně neovlivnilo, změnil se pouze způsob jejich každodenních činností. Například se jejich zaměstnaci se přesunuli na home-office, schůzky se změnily na on-line setkávání. Nicméně jsou obory, které to omezilo významně nebo je úplně zastavilo. V důsledku toho zanikají menší firmy, obchody, restaurace a další.

Lidé přicházejí o zaměstnání, výkonnostní složky mezd, mění se jim život ze dne na den a stále nevidí světlo na konci tunelu.

Je spousta jedinců, ale i rodin, které nikdy neměli problémy s dostupností jejich peněz (cash flow), neměli problémy platit všechny svoje závazky a platby, měli finanční rezervy a najednou už rezervy nejsou žádné. Povinné platby jsou už zase potřeba zaplatit a ono není z čeho.

Má to řešení?

Ano, podle toho v jaké jste fázi, má to řešení. Co je ale nejdůležitější, řešit to v čas a komunikovat o svých problémech. Zázraky nečekejte, ty se bohužel nedějí.

Nemlčte o problémech, více hlav víc ví. První je důležitá komunikace v rodině. Menší problémy se tak dají i většinou vyřešit. Pamatujte, čím dál to necháte zajít tím, se to pak hůře řeší a má to větší dopady na váš život.

Další komunikaci udělejte s těmi, kterých se to týká.  V bankách může jít udělat odklad splátek, u plateb nastavit splátkové kalendáře, domluvit odklad splatnosti, ale vždy to udělejte dřív, než už budete dlužit.

Na začátku může být pro vás řešení i konsolidace úvěrů. Banky mají k této službě různé podmínky, tak se může najít řešení i pro vás.

Podívejte se na úvěrové smlouvy, dost často máte nějaké pojištění, na které jste už zapomněli, protože při sjednání úvěru to pro vás nebylo důležité. Můžou tam být pospané varianty o odkladu splátek. Pokud je tam nenajdete, zavolejte do banky. V dnešní nelehké době můžou mít speciální program, díky kterému získáte nějaké řešení pro vás.

Můžete také kontaktovat finančního poradce, který vám s tím vším pomůže. Pomůže vám sepsat i žádosti o odklad splátek, poradí vám s pojištěním, kam se máte obrátit, vybere vám banku na konsolidaci. A v neposlední řadě, pokud již jste po splatnosti nebo máte exekuce, pomůže vám najít řešení a prodat vaší nemovitost včas. Nezapomeňte, zázraky se nedějí a mlčení, vás stojí každý den další a další peníze na sankčních úrocích a poplatcích. Nakonec budete muset prodávat pod tlakem nedej bože v dražbě, kde vás poplatky budou stát desítky až statisíce korun a bude vám zbývat méně a méně.

Já vím, že prodej nemovitosti klienti odkládají až jako poslední možnost a až je to pak stojí opravdu hodně.

Víte, že pokud prodáte včas, můžete za peníze, které vám z prodeje zbydou koupit jinou například menší nemovitost, kterou můžete pronajímat a tím si zmenšit náklady na své bydlení. Nemusíte skončit až na úplném dně, jako ti, co dělají, že dluhy neexistují a že se nemůže nic stát. Věřte, že dřív nebo později, se něco stane a je jen na vás, jaký to bude mít skutečný dopad na vaší životní situaci.

Bohužel to není ani vyhrožování, ani zastrašování, ale realita. Zažila jsem to již se svými klienty a hodně litovali, že to neřešili včas, že čekali, že se něco stane a vše se vyřeší. Samo, se nic nevyřeší!

Takže, pokud to vyřešíte včas, nebude vaše situace špatná, bude jen jiná.

Prodáváte svůj byt včas, za běžnou tržní cenu např. 3,5 mil. Vaše dluhy jsou do 50% z hodnoty nemovitosti a jsou maximálně po splatnosti. Prodávat můžete běžným způsobem. Po zaplacení, všech dluhů a poplatků vám zbývá zhruba 1,75 mil. Za takovou cenu můžete koupit jinou menší nemovitost v jiné lokalitě, kterou pronajmete. Z pronájmu získáte okolo 2/3 ceny pronájmu vašeho současného bydlení. Tím se vaše situace v placení nakonec výrazně zlepší, protože splátky byly větší než rozdíl mezi nájmem, který dostáváte z vašeho nového bytu a současného nájmu.  Navíc vlastníte novou nemovitost. V současné době se ceny nemovitostí stále zvyšují, tak až se vaše situace za pár let stabilizuje, můžete na prodeji ještě vydělat. Bude to dobrý vklad pro koupi nového vašeho bydlení. Pokud však budete čekat a dostanete se do fáze exekuce, nesmíte již nemovitost sami prodat!

Pokud je již vaše situace tak daleko, že jste ve spárech exekutora a se svojí nemovitostí nemůžete ze zákona nakládat, mám pro vás řešení v podobě oddlužnění vaší nemovitosti a následný prodej za běžnou tržní cenu. Druhá varianta je, že Vám najdu investora, vaší nemovitost oddlužníme a on jí odkoupí a vy v ní můžete zůstat bydlet za předem domluvených podmínek. Díky tomuto řešení nemusí dojít k zásadním změnám ve vašem životě a podle výše zbylých peněz s vámi zvolím další řešení. Buď koupíme jiný menší byt, nebo peníze uložíme tak, aby se za pár let, až se vaše situace stabilizuje a vymažou se záznamy z registrů, mohly použít na koupi nové vaší nemovitosti.

Nebojte se prodat vaši současnou nemovitost.

Pro výše popsaná řešení, je však důležité, řešit vše včas. Nebát se prodat vaši současnou nemovitost. Nenechat situaci dojít do krajních mezí, kdy bude prodej obtížný a vrhnou se na vás spekulanti, kteří vykupují nemovitosti za velmi nevýhodných podmínek a přicházíte tak o statisíce až miliony. A věřte, že jakmile budete mít exekuci, takových spekulantů se na vás vrhne hned několik. Víte proč? Protože databáze s exekucemi jsou veřejné a oni se živí na neštěstí a neznalosti lidí.

Pokud vás zaujal tento článek, začněte sledovat FB stránku Moje finanční svoboda , kde se objeví spousta dalších témat z oblasti financí.

Chcete, aby vaše děti žily bezpečný život v oblasti financí?

Připojte se do FB skupiny Finanční gramotnost pro děti a rodiče , kde se dozvíte víc o tom, jak naučit vaše dítě pracovat s penězi a znát jejich hodnotu.

Sledujte i nadále můj blog na  www.monikadavidova.cz

Jsem tu pro vás jak virtuálně, tak v reálném světě.

 

Monika Davidová

Dlouholeté zkušenosti v oblasti financí předávám svým klientům, kterým ukazuji  možnosti,  jak můžou pracovat s penězi, aby dosáhli finanční svobody a nezávislosti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů