Jak výhra ovlivní váš život?

 

Patříte mezi lidi, kteří pravidelně sází a čekají na výhru nebo si občas vsadíte a doufáte, že štěstí padne zrovna na vás a vyhrajete velkou sumu peněz. Ať tak nebo tak, jste na tu výhru opravdu připraveni? Většina lidí, kteří vyhrají větší částku peněz, skončí v ještě horší situaci, než byli před výhrou.

Proč tomu tak je?

Položte si těchto pár otázek.

  • Jste opravdu připraveni na výhru?
  • Kolik máte peněz teď?
  • Jaký vztah máte k penězům?
  • Jaký vztah máte k bohatým lidem?
  • Máte představu, jak peníze využijte?

Odpovědi jsou totiž klíčové, pro váš konkrétní výsledek. Pokud k sobě budete upřímní, ukázkové odpovědi nebudou daleko od pravdy. Možná byste použili jiná slova, ale ve významu se to moc lišit nebude.

  • No jasně, že jsem na výhru připraven/a, jinak bych nesázel/a.
  • Peněz moc nemám a chci jich víc, proto přeci sázím.
  • Peníze mám rád/a, proto chci vyhrát.
  • Jasně, že chci být bohatý/á, kdo by nechtěl.
  • No, přeci si koupím, co budu chtít, nové auto, bydlení, budu cestovat, budu boháč, tak se nemusím omezovat.

Vaše odpovědi a myšlení jsou většinou tou největší příčinou, proč vám výhra nemůže pomoci dlouhodobě a nakonec na tom můžete být hůř, než jste byli, než jste vyhráli. Uvědomění si, že už peníze došly, přichází mnohem později, než tomu tak doopravdy je.

Jak to, že to tak je?

Zaprvé pokud neumíte hospodařit a pracovat s penězi před výhrou, tak se to přes noc nezmění. Nebudete to umět ani po výhře. O peníze nakonec přijdete.

Za druhé ve skutečnosti nejste připraveni na takové množství peněz a nevíte, co byste s nimi reálně udělali. Nemáte žádný plán a tak se peníze rozkutálí do všech stran a vám zůstanou po dnech radosti, jen oči pro pláč.

Za třetí, objeví se spousta lidí okolo vás, co budou potřebovat půjčit a začnou vás citově vydírat, že když jste ty peníze získali výhrou a máte jich dost, tak proč byste nemohli pomoci ostatním.  Takový lidé, vám většinou peníze, ale nevrátí, protože jejich představa, že jich teď máte dost a ještě jste k nim přišli tak lehce, je bude ospravedlňovat, že se nic nestane, když, je nevrátí. Objeví se spousta zaručených nabídek na spolupráci a investici, ovšem budou to většinou jen lidé, kteří chtějí zbohatnout z vás, není v jejich zájmu vaše bohatství.

Úspěch přeje připraveným.

Pojďme se na to alespoň trochu připravit. Představte si situace, co budete dělat, když vyhrajete. Pozor, to co se teď dozvíte, se vám nemusí líbit. Budete si říkat, že to nemůžu myslet vážně, že jsem nějaká chytrá, to se mi to radí, když…. Pokud však chcete opravdu výhru použít na zlepšení vaší situace, zamyslete se nad tím, co si níže přečtete. Dejte těmto informacím šanci a čas si je v hlavě zpracovat.

Vyhrály, jste desítky tisíc korun. Co se tedy stane?

Pokud máte spotřebitelské úvěry a půjčky, doplaťte, co půjde. Já vím, teď si říkáte, ona se zbláznila, já jsem vyhrála a nic si za to nekoupím. Věřte, že nezbláznila. Koupíte, ale později a to je rozdíl v myšlení. Ušetříte měsíčně ty splátky za úvěry. Polovinu peněz, které jste na splátkách ušetřili, si nechte pro zlepšení života a druhou polovinu měsíčně dlouhodobě investujte.

Co je, zlepšení života?

Tak třeba investice do vzdělání a možnost mít lepší práci a víc peněz natrvalo. Nebo založení vlastního podnikání a změna celého života.  Nebo do zdraví, díky změně vitality a vizáže můžete najít lepší práci a tím více peněz. Rozhodně to není nový mobil, dovolená a jiné podobné věci.

Vyhráli jste stovky tisíc. Co se tedy stane?

Základní princip je stejný, jako u předchozí varianty. Rozšiřuje se vám, ale možnost investování. Podle zbylé částky po zaplacení úvěrů a vytvoření finanční rezervy, zvažte, na co byste peníze mohli využít v horizontu třeba 5let a 10let. Zde už je potřeba se poradit, jaké jsou možnosti a znát základní informace o investování.

Můžete si stáhnout můj e-book První krok k investicím. Dozvíte se obecné informace a můžete si udělat jednoduchý investiční dotazník, ve kterém zjistíte, jaký máte investiční profil. To znamená, jaké druhy investicí jsou pro vás vhodné z pohledu přijatelnosti rizika. To co funguje vašemu sousedovi, vůbec nemusí fungovat vám. Nezapomeňte investovat do zlepšení života.

Neutrácejte však za věci, které vám nic nepřinesou. Promyslete si předem, kam se chcete posunout, co proto musíte udělat a co vám to přinese. Nabídek je na trhu opravdu hodně. Ověřujte si reference, využívejte ukázky zdarma, než své peníze za něco zaplatíte. Ke všem vyhraným penězům, nepřistupujte tak, že jste je lehce získali. Protože, pokud jste je opravdu nevyhráli na první vsazení, investovali jste do toho spoustu času i peněz. Pečlivě tedy zvažte, co s nimi uděláte.

Udělejte si malou radost, maximálně však do 10% celkové výhry. Je to v tomto případě lepší, než si pak vyčítat, že jste si nic nepořídili a nakonec utratit mnohem víc, až si to budete chtít vykompenzovat. U takové částky je to už přijatelný krok. Pozor, s jídlem roste chuť, tak radovat se až nakonec, až budou ostatní peníze bezpečně na svém místě. Já vím, je to kruté, ale pokud nechcete zpátky svůj život, nebo ještě skončit hůř, je disciplína jediným správným krokem.

Vyhráli jste miliony korun. Co se tedy stane?

Opět je základní princip stejný, jako u předchozích variant. První velká změna však je, o výhře se nikde nešiřte. Nechlubte se částkou, kterou jste vyhráli. Já vím, je to lákavé, když jste obdivováni, že jste jedni z těch lidí, co měli to štěstí. Nezapomeňte na to, že vaše peníze budou mít najednou spoustu nejlepších kamarádů, co je také potřebují. Jste opravdu připraveni na to, odolávat citovému vydírání, pomluvám, jak jste hrozní, když nikomu nechcete pomoci. Chcete ztrácet lidi, kteří okolo vás doposud byli. Ono je nakonec stejně ztratíte, ale úplně jiným způsobem, než výčitkami, pomluvami a nenávistí. Proč, byste si to měli komplikovat.  Nechte tomu volný průběh. Ti, co vám mají v životě zůstat, zůstanou a ti, co mají odejít, ať odejdou. Není potřeba tomu pomáhat.

Další rozdíl v této variantě je, pokud jsou z výhry desítky milionů, najděte si někoho, kdo vám bude investice spravovat. Než to ale uděláte, zainvestujte do vlastního vzdělání v této oblasti, ať nenaletíte prvnímu podvodníkovi. To neznamená, že se musíte stát odborníkem na investování, stačí znát základní druhy investic a jejich principy. Přesto, pak při komunikaci s takovým poradcem neříkejte, hned na začátku kolik máte peněz. Zadejte mu částku menší, ať předvede, co umí. Nechte si takové nabídky zpracovat od více lidí, ať je můžete porovnávat. Tady je opravdu důležité si správně vybrat.

Nebojte se toho, když si kupujete třeba auto, taky si vybíráte a necháváte si porovnávat nabídky. Investice není nic jiného než určitý druh zboží, takže vybírejte a porovnávejte. Nikdy však nezapomínejte, že nejvýhodnější úroková nabídka nemusí být ta nejlepší. V investicích totiž platí pravidlo, čím vyšší zisk, tím vyšší riziko. Takže s rizikem přiměřeně, ať pak ve výsledku o peníze nepřijdete.

Na co nezapomenout.

V neposlední řadě, když jste vyhráli nějakou částku, tak nezapomínejte na dobročinné účely. V každé variantě najděte způsob, jak by vaše peníze mohly někomu pomoci. Uvědomte si, že třeba nákup krmiva pro nějaký útulek pomůže mnoha zvířátkům a pro první variantu výše výhry může být adekvátní. Můžete k tomu i přiložit ruku k dílu a získat tím neocenitelné pocity a zkušenosti.

Další varianta je, že se můžete třeba stát členem nějaké nadace a pravidelně přispívat nebo si najít nějaký malý místní projekt. To už je na vás. Jen na to nezapomeňte.  Správně nastavené dobro, se oplácí dobrem. Nechte peníze proudit správným směrem, aby se k vám jejich energie mohla vracet. Pozor i v těchto oblastech jsou podvodníci, tak opět vybírejte pečlivě a testujte nejprve na menších částkách nebo nakupte hmotné věci, než rovnou zasílat peníze.

Přeji mnoho úspěchů ve vašich životech ať s výhrou nebo bez ní. Připravovat se na výhru můžete už teď. Příprava vám může změnit život i bez výhry. Navíc si uvědomte, jaká je pravděpodobnost, že vyhrajete za život vícekrát a dostanete tak šanci, to napravit, pokud se vám to na poprvé nepovede.

Chcete vidět mojí další práci a rady, tak se přidejte do FB skupiny Finanční gramotnost pro děti a rodiče nebo sledujte FB stránku Moje finanční svoboda.

Hezký den

Monika Davidová

 

Dlouholeté zkušenosti v oblasti financí předávám svým klientům, kterým ukazuji  možnosti,  jak můžou pracovat s penězi, aby dosáhli finanční svobody a nezávislosti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů