Na otázku „Co znamená finanční svoboda?“, si musí každý odpovědět sám a žádná odpověď není špatně, protože na to neexistuje oficiální definice. U finanční svobody totiž hraje hlavní roli nastavení vlastních hodnot a myšlení.
Já začala v dětství, kdy jsem měla vkladní knížku, na kterou jsem vždy na začátku roku vkládala úspory za předchozí rok, které jsem měla z různých příspěvků od babiček a rodičů. Pamatuji si, jak jsem se těšila, až přijde máma z práce a já uvidím, jaký úrok mi Spořitelna připsala. O kolik mám víc peněz, byla jsem hodně spořivé dítě.
Děkuji mým rodičům, že mě naučili spořit.
Naučila jsem se že, i když mám peníze, nemusím si koupit vše, co vidím, vše co mají ostatní, vše značkové….. Utratila jsem vždy jen část peněz, které jsem měla. Bohužel, ale to mi do života přineslo i další životní vzorce, jako že, musím celý život pracovat, abych mohla šetřit, že si nemůžu všechno dovolit, že nejsem bohatá jako…..
A tak život plynul, já pracovala, vydělávala peníze, pravidelně spořila. Peníze jsem si pravidelně ukládala v bance na spořící účet a když se mi podařilo uspořit víc, než minulý měsíc měla jsem radost. Podle akčních nabídek jsem si dělala termínované vklady, vyhledávala kde je nějaká zajímavější nabídka.
Cestovala jsem po světě, koupila si auto, byt, chodila s přáteli ….. Problém, ale byl, že jsem u každé položky řešila, kolik to bude stát, mám na to, kolik vezmu z úspor, co by se stalo, kdybych přišla o práci, mám ještě dostatečnou rezervu, když ty peníze utratím, zvládnu všechno zaplatit, nebudu mít problémy, nebudu chudá….. Prostě velké strachy, které byly hluboko ve mně zakořeněné. Cítila jsem se nešťastná, nevěděla jsem jak z toho ven.
Do cesty mi život stále házel nějaké „návnady“, jako třeba meditace na odbourávání strachů, na hojnost, pozitivní myšlení, učebnici sebelásky nebo knihu o úspěchu…. Snažila jsem se vše využívat a malými krůčky si uvědomovala, že je to vše o mě a nastavení mé mysli. K žádné zásadní změně, ale nedocházelo.
Jednou jsem byla na obědě se svým kamarádem a svěřila jsem se mu, se svými strachy a co se s tím snažím udělat. Nikdy nezapomenu na jeho reakci.
Nevěřícně se na mě podíval a řekl: „Jestli ty někdy budeš chudá, tak co budou ti ostatní“
Tenkrát jsem jeho poznámku přešla bez jediného slova, jen jsem se pousmála, ale jeho slova jsem nemohla dostat z hlavy.
Začala jsem pracovat na změně svého myšlení a zjistila, že vše začíná v hlavě. Netvrdím, že hned druhý den jsem se cítila bohatá, svobodná a nezávislá, ale najednou všechny ty meditace, kurzy, knížky začaly dávat smysl. Začala jsem o všem víc mluvit s ostatními okolo mě. A tak jsem se dopracovala k otázce. Co je pro mě finanční svoboda a nezávislost? Více na toto téma si můžete přečíst v mém článku Finanční svoboda a nezávislost – co to vlastně znamená?
Tímto se můj život stal klidnější, jistější a já začala žít, nejen se strachem přežívat. Začala jsem měnit své myšlení a tím celý svůj život. Neznamenalo to, že jsem začala nesmyslně utrácet, investovat a vykřikovat jak jsem bohatá. Jen jsem si v sobě nastavila jiný program myšlení. Vydala jsem se na novou cestu, která tímto však teprve začala.
Toto uvědomění mě dovedlo k tomu, že jsem se rozhodla pro projekt „Moje finanční svoboda“, ve kterém bych ráda všem ukázala, kam se můžou posunout, pokud změní své myšlení.
K finanční nezávislosti vede spousta cest. Záleží na finanční situaci a investičních možnostech každého z nás. Pokud se chcete dozvědět něco o mé cestě k finanční nezávislosti, stáhněte si můj e-book zdarma
Finanční svoboda je v hlavě každého z nás. Není o penězích, ale o životních hodnotách, postojích a myšlení.
Malý úkol na závěr
Přeji mnoho hezkých chvil a úspěchů na vaší cestě plné zážitků.
Chcete načerpat inspiraci pro hledání svojí finanční svobody, sledujete FB stránku Moje finanční svoboda.
Máte děti a chcete je dovést k finanční svobodě? Přidejte se do skupiny Finanční gramotnost pro děti a rodiče .
Těším se na setkání s vámi ať virtuálně nebo osobně.
Monika Davidová