Finanční svoboda a nezávislost – co to vlastně znamená?

V dnešní době se stále omluví o tom, jak lidé chtějí finanční svobodu a nezávislost. Investiční poradci na tom staví cíle klientů a prodávají jim investiční produkty, které jsou u nás na trhu dostupné. Většina cílů, však směřuje k zajištění nějaké životní situace.

Proč tomu tak je?

Odpověď je poměrně jednoduchá. Dá se to dobře znázornit na číslech, která jsou založená na faktech, a to se v podstatě nedá vyvrátit. Přece nikdo nebude říkat, že chce být v důchodu chudý, že nechce mít peníze pro svoje děti.

Já jsem to celé roky měla také tak. Všechna školení vždy vedla k tomu, aby klientům byly nabízeny, spořící účty, stavební spoření, penzijní připojištění, investiční fondy…. Důvody byly, protože, až děti půjdou do školy, až děti budou mít svatbu, až děti budou potřebovat vlastní bydlení, až budete pořizovat větší byt, až půjdete do důchodu….. tak musíte mít finanční rezervu.

To jsou naučené fráze, které všichni rádi klientům nabízejí, protože většina z nich si některé vybere. Jsou to totiž běžné životní situace, které si každý umí přestavit, pravděpodobně v jeho životě nastanou a stačí přiřadit si k nim konkrétní částku.

Tak se ptám sama sebe.

Chceš opravdu čekat až….?

Odpověď byla jednoduchá a rychlá. NECHCI

Co je pro tebe finanční svoboda, finanční nezávislost?

U této odpovědi jsem se však zarazila. Najednou jsem vůbec nevěděla.

Tak co s tím?

Nejprve jsem zkusila „strýčka Googla“ a ejhle, těch názorů co to je, jsem našla spoustu.

Finanční svoboda, je například pro někoho, žít bez dluhů nebo mít větší příjem než výdaje, nebo děláme, co chceme, kdy chceme, kde chceme a s kým chceme nebo máme dost peněz….. definice v podstatě neexistuje.

S finanční nezávislostí je to už trošku jinak. To už je oficiální pojem, který zná i Wikipedie a je tam popsaná i cesta k ní. Já jsem popsala svojí cestu a pokud se chcete dozvědět něco víc stáhněte si e-book „Jak jsem došla k finanční nezávislosti“

Finanční nezávislost - definice podle Wikipedie

Finanční nezávislost je pojem obecně používaný pro stav, kdy má subjekt takové finanční příjmy, které pokrývají veškeré jeho nutné výdaje. V základním významu jde o stav, kdy finanční prostředky subjektu umožňují, že si nechá vyplácet rentu, která mu stačí pro pokrytí nutných výdajů bez nutnosti vyvíjení dalších aktivit, tedy o dosažení dostatečného pasivního příjmu.

A jaká je moje odpověď?

Po poměrně dlouhém čase, jsem si odpověď rozdělila do dvou oblastí. Kde peníze generuji a jak si peníze užívám.

Kde peníze generuji.

Peníze generuji několika způsoby. Jedním z nich je výdělek v zaměstnání, kde mě práce baví, řídím si jí co nejvíc sama a umožňuje mi časovou volnost. Druhý způsob je podnikání, kde uplatňuji všechny mé dlouholeté zkušenosti a znalosti a díky nim pomáhám lidem s jejich finančními potřebami. Tato práce mě baví a naplňuje mě a je zároveň mým posláním. Třetí způsob je pasivní a jsou to peníze z pronájmu nemovitosti.

Jak si peníze užívám.

Tato oblast je již hodně obsáhlá a bude se hodně lišit u každého z nás, protože je to hlavně o vnitřním nastavení. Je to o tom co mě baví, u čeho relaxuji a co je pro mě prioritou.

Baví mě tvořit. Vyrábím šperky z korálků, dělám ručně šité boty a doplňky z kůže. Ráda tvořím cokoliv a z čehokoliv s dětmi.

Ráda cestuji, ať po naší krásné vlasti nebo do exotických krajů k moři. Moře a příroda jsou pro mě zdroj klidu a zároveň nespoutané síly a energie.

Miluji přírodu a její dary. Sbírám a pěstuji bylinky a plody, které pak zpracovávám na léčivé masti, čaje, sirupy a tinktury, které pak využívám pro sebe a celou rodinu na podporu zdraví.

Mám ráda zvířata. Čerpám z nich energii ať dotekem, v sedle nebo jen pozorováním ve volné přírodě nebo zoologické zahradě. Obdivuji jejich jedinečnost.

Mou vášní je vaření a pečení všeho co mi chutná.  Mám ráda houby, obzvlášť ty, které si sama nasbírám.

Všechny tyto činnosti sdílím se svým synem, který je pro mě nadevše.

Uvědomění

Všimli jste si, že ty oblasti vlastně vystihují finanční nezávislost a finanční svobodu.

Ani u jedné té oblasti nebylo třeba říci konkrétní částku, nepadlo ani jednou slovo peníze, natož konkrétní částka, přesto že, celý článek je o finanční nezávislosti a finanční svobodě.

Život totiž není jen o penězích, ale o tom, jak si ho umíme užívat a to je hlavně o tom, jak to máme nastavené v hlavě a v srdci, protože nezávislost a svoboda je v penězích pro každého úplně jiná. Někomu stačí to co má, někomu nebudou stačit ani stovky milionů.

    Malý úkol na závěr

  • Udělejte si dobrou kávu nebo čaj, vezměte si papír a tužku a položte si otázku: Jak by měla vypadat moje finanční svoboda?
  • Pusťte uzdu svojí fantazii, dovolte si napsat všechno, co vás napadne, co byste skutečně chtěli, jak si to právě teď představujete, co to pro vás znamená.
  • Až to budete mít, podívejte se na to, co už dneska máte. U toho co nemáte, se zamyslete, proč to nemáte a co byste mohli pro to udělat, aby se to změnilo.
  • Nezapomeňte si to dobře schovat, ať se k tomu můžete kdykoliv vrátit a s odstupem času si to zopakujte.
  • Porovnejte verze. Pokud jste se vydali na novou životní cestu, uvidíte, jaký kus cesty jste ušli a jakým směrem půjdete dál.

Chcete načerpat inspiraci pro hledání svojí finanční svobody,  sledujete FB stránku Moje finanční svoboda.

Chcete, aby vaše dítě bylo finančně nezávislé a svobodné?

Přidejte se do FB skupiny Finanční gramotnost pro děti a rodiče 

Chcete se dozvědět víc o cestě k finanční nezávislosti, tak si vyberte z nabídky mých e-booků , které si stáhnete zdarma.

Těším se na setkání ať virtuálně nebo osobně

Monika Davidová

Dlouholeté zkušenosti v oblasti financí předávám svým klientům, kterým ukazuji  možnosti,  jak můžou pracovat s penězi, aby dosáhli finanční svobody a nezávislosti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů