Bájný Fénix dal život finanční výchově.

Je konec roku a tak se opět ohlížím, za rokem, který pomalu končí.

Na začátku roku jsem měla jasnou představu, co chci dělat a čeho chci v právě začínajícím roce dosáhnout. Nejsem žádný snílek. Mám ráda plánování, stanovování cílů na základě faktů, čísel a konkrétních kroků. Takže plány to nebyly jednoduché, ale byly reálné a plné konkrétních kroků.

Jak jsme své plány naplnila?

Byl to rok plný neuvěřitelných změn, uvědomění, konců a zrození.

Co se stalo?

Poslední roky procházím velkou životní proměnou a uvědoměním. Když jsem na konci předchozího roku plánovala další rok, měla jsem představu, že už jsem na vše připravená a můžu začít s plněním svých cílů ve svém novém projektu.

Hned na začátku roku nás doma zastavil Covid. V lednu jsme si tím poprvé za celou dobu prošli, oba se synem. Zda to byl běžný nebo těžký průběh hodnotit nebudu. Prostě se vše zastavilo a veškerou energii jsem zaměřila na zdraví.

Návrat do běžného života mi opravdu nešel. Byla jsem unavená, potřebovala jsem spát i během dne, proležela jsem celé dny, i když jsem už byla v podstatě zdravá. Tělo prostě nefungovalo.

Přišla první velká změna v mém životě.

Dovolila jsem si poslechnout svoje tělo a odpočívat. Vše jsem završila tím, že jsme na jarní prázdniny odjeli k moři. Nebylo z mých plánů hotové vůbec nic a já si prostě dovolila odjet za sluníčkem, do úplně jiného světa.

Užila si klidu, splynula s mořským životem. Plavala jsem s hejny nádherně barevných ryb a sledovala karety v jejich přirozeném prostředí. Želva je úžasně klidné zvíře. Pohled do jejích očí na hladině, jen pár centimetrů od mého obličeje po tom, co se vynořila, aby se nadechla, je opravdu nezapomenutelný zážitek. Ten její klid obdivuji do teď.

Po návratu jsem se pustila do svého projektu.

O čem ten můj projekt vlastně je?

Díky své dlouholeté praxi ve financích, jsem se rozhodla změnit život budoucím generacím. Naučit je přemýšlet o penězích jinak, než to bylo do teď zvykem. Velkým impulsem k celému projektu byl můj syn.

Můj plán byl, šířit finanční výchovu mezi rodiče, aby jejich děti mohly získat pevné základy do budoucího života. Díky tomu by získaly finanční svobodu a nezávislost a dokázaly by s penězi efektivně pracovat.

Svět se rozdělil na dva tábory.

Jedni říkali, jak je to úžasné, jak to v dnešní době chybí a moc to dnešní děti potřebují. Přicházelo spousty otázek, jak a kdy s tím začít. Jak překonat vlastní bloky a jak je úžasné se nechat inspirovat a využít můj nadhled a rady.

Opakem však byla druhá skupina. Setkala jsem se s názory, jak dětem peníze do ruky nepatří, jak si rodiče nenechají radit a jak s dětmi odmítají sdílet informace o financích. Jak je to zbytečné a nepotřebují nic, protože s nimi to taky nikdo neřešil a přesto svůj život zvládají.

Další velkým překvapením pro mě byly děti.

Co se šíří :

  • Spousta posměchu a ponižování a nejchytřejších rad, které děti sdělují na sociálních sítích.
  • Jak nechtějí čekat a chtějí mít miliony hned.
  • Spousty zaručených rad na rychlé a bezpracné zbohatnutí.
  • Peníze začínají vnímat až od částek desítek tisíc a míň pro ně vlastně nic neznamená.
  • Běžným spořením, investováním a všemi, co o tom mluví, pohrdají.
  • Nákupy značkových věcí v hodnotách desítek tisíc, jsou pro děti běžným standardem.
  • Kdo neutrácí desítky tisíc, je na okraji společnosti a jako by nebyl.

Nejhorší na tom však pro mě bylo zjištění, že takovéto názory se šíří přes youtubery a titktokery, jak lavina a jsou brány jako standard. Jsou vzorem pro desítky tísíc naivních dětí.

Strávila jsem hodiny času se synem, abych mohla  všechny tyto informace dostat pod kontrolu.  Byla jsem překvapená, jak toto vše vnímá, přestože doma má úplně jiný standard a máme na prvním místě jiné hodnoty než peníze.

Již několik let se o penězích otevřeně bavíme, získává vlastní zkušenosti a přes to, je vliv sociálních sítí neuvěřiteně obrovský.

Tolik zášti, pohrdání a zloby na jednom místě, bylo pro mě  šokující. Smutek a bezmoc se střídaly s naštváním a byly opravdu obrovské. Tolik negativní energie mezi dětmi jsem ještě neviděla a to vše za tiché podpory provozovatelů sociálních sítí, protože jsou v tom velké peníze.

Tohle fakt nemám zapotřebí!

Došla jsem do bodu, že se na to všechno vykašlu a nechám si to vše jen pro sebe a svého syna. Proč bych měla vydávat energii na něco, co jiní hned pošlapou a ještě mě budou ponižovat.  Já už svojí finanční nezávislost vybudovanou mám a můj syn dobré základy dostane. Takže jsem se rozhodla skončit.

Jenže, jak už to tak bývá:

Člověk míní a život mění.

Byla jsem už smířená s tím, že v tomto projektu skončím, ale nebylo mi shůry dáno. Na jedné rodinné návštěvě jsem se dozvěděla velmi šokující informaci.

Vyhasl jeden mladý život.

Nebyla v tom však nemoc nebo cizí zavinění, byla to sebevražda. Ještě větším šokem byl důvod.

Nezvladatelná finanční situace!

Vzhledem k tomu, že se jedná o mojí rodinu, znám pozadí života celé rodiny. Prostě normální rodina s dobrým finančním zázemím. Přesto člověk udělal tak zoufalý čin po té, co přišel o práci a nezvládl splácet závazky a živit rodinu. Byl v tom sám a neřekl si o pomoc, která by 100% přišla.

Proč? 

Mnozí si teď říkáte, že tohle neudělá normální člověk a že by to stejně udělal, třeba s jiným důvodem. Jasně, že do hlavy nikomu nevidíme, ale žádné indicie v jeho životě tomu nenaznačovaly. Rodina fungovala v běžném, až spíše nadstandardním režimu. Nikdy žádné finanční problémy neměli, děti měly své zájmy a sporty, studovaly, společně všichni cestovali, trávili víkendy na chalupě. Když dospěl, založil vlastní rodinu a měl syna, pro kterého dělal vše. Přesto se rozhodl k takovému činu.

Vrátilo mě to zpět a řekla jsem si, že i kdyby jen jeden člověk na světě, díky mému projektu nemusel udělat tak zoufalý, nevratný čin a opustit rodinu a svého malého syna, tak to má velký smysl.

Donutilo mě to začít o všem přemýšlet trochu z jiného úhlu. Ono nezáleží jen na penězích, věcech a majetku, ale na celkových životních hodnotách, myšlení, postojích a principech. Musí existovat rovnováha mezi komunikací, respektem a bohatstvím. Přinese to důvěru, návyky a znalosti. To vše, když se propojí, vznikne harmonie bohaté rodiny. Můj projekt dostal nový směr a vznikla unikátní metoda K.R.B.

To je můj cíl.

Tato metoda symbolizuje rodinný krb, pohodu, klid, lásku, bohatství a štěstí.

Prostě zavřete oči, představte si praskající oheň, hřejivý krb a kolem něho šťastnou velkou rodinu, kde jsou důležité jiné hodnoty, než jen peníze a přepych. Každý, jak chcete a co je pro vás, to důležité. Není jeden stejný recept pro každého z nás, k takovéto situaci. Existuje však základní návod a principy, které jsou v mé metodě obsažené, ale každý si svůj poměr ingrediencí určuje sám, podle vlastní situace.

 

 

Letošní rok byl prostě výjimečný, plný zvratů a změn.

Neudělala jsem v podstatě nic z toho, co jsem si naplánovala a přesto došlo k naplnění všech mých novoročních plánů pro tento rok. Projekt existuje a pokračuje tím nejlepším směrem.

To nejdůležitější, co si z uplynulého roku odnáším.

Je to, že není důležité, jak své plány realizuji, ale je důležité, že se dějí právě tak, jak mají.

Je však nutné mít otevřenou mysl a poslouchat své srdce.

Z vyhaslého života, jako Fénix z popelu se zrodil nový směr a naplnění mého projektu. Jeho realizace je cílem na další rok a ne jen pro ten jeden následující. Stalo se z něj mé poslání a každý změněný život, je pro mě darem.

Přeji všem krásný nový rok a nastavení cílů tak, aby došlo k jejich naplnění s lehkostí a láskou k sobě a svým blízkým.

Pokud vás můj projekt zaujal, začněte sledovat FB stránku Finanční výchova-Cesta ke svobodě nebo se staňte součástí komunity Finanční výchova na Tik Toku.

 

Krásný den a těším se na vás.

Monika Davidová

Dlouholeté zkušenosti v oblasti financí předávám svým klientům, kterým ukazuji  možnosti,  jak můžou pracovat s penězi, aby dosáhli finanční svobody a nezávislosti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů