Pokud jste rodič, který dává dětem kapesné, jste na dobré cestě. Dítě se učí pracovat s penězi, rozhodovat, co si za ně koupí. To jsou velmi dobré základy do reálného života v dospělosti. Kapesné by však mělo mít svá pravidla.
Základní pravidlo je vyplácet kapesné pravidelně v předem stanoveném termínu. Nikdy dítěti neříkat, že na to nemáte čas nebo, že to bude později nebo nakonec, mu je v domluvený termín vůbec nedat. Uvádíte tím dítě do nejistoty co, jak a jestli to vůbec bude. Co je ještě horší, dítě se dostává do podřízené pozice. To že si musí o peníze, které mu náleží, protože jste se tak dohodli, opakovaně říkat vyvolává v dítěti negativní pocity, které si spojuje s penězi.
Zaprvé vytváří se negativní návyky spojené s penězi.
Již v dětství si budujeme vztah k penězům. Vznikají první zkušenosti a tím i bloky, které děti pak omezují v dospělosti. Jako například pochybnosti, že si domluvené peníze nezaslouží, nebo že na ně nemá právo. Může to obecně poškozovat vztah k penězům, spojený s negativními pocity, snižovat sebevědomí. Prožité situace, které na první pohled s penězi nesouvisí, u mnoha lidí způsobily bloky již v dětství, právě proto, jaká byla situace ohledně peněz v jejich rodině.
Za druhé u větších dětí, to může mít špatné dopady ve společnosti.
Představte si, že se s kamarády dohodnou, že něco podniknout až dostanou kapesné a vy mu kapesné ten den nedáte. Dítě pak nemůže dodržet to, co někde, před svými kamarády slíbilo, protože to kapesné nedostane a zkazí tím celou akci i ostatním. Pokud se to stane opakovaně, může docházet k tomu, že dítě je vyčleňováno z kolektivu a další akce se již konají bez něho, nebo ještě hůře, může být vystavováno posměchu, že nemá peníze, že je chudé, že mezi ně nepatří. O dalších dopadech nechci ani psát.
Takže, pro vás tak malicherná odchylka pár dní ve výplatě, může mít velký dopad na vaše dítě a tím na celý jeho život.
Dětem bychom měli jít příkladem.
Proto, když se na něčem dohodneme, musíme si stát za splněním, hlavně my rodiče. Není nic horšího, než když rodič jen slibuje a nekoná. Děti se učí hlavně nápodobou a prvotně přebírají vzorce našeho chování. Na to nikdy nezapomínejte, nejen v souvislosti s kapesným.
Důležitými pravidly jsou správná výše a frekvence výplaty kapesného.
U menších dětí, je stanovení výše kapesného především na zvážení rodičů, ale věřte, že v řádu desetikorun měsíčně je to málo. Pokud to má být nástroj k tomu, aby se dítě naučilo spořit a skutečně pracovat s penězi, musí mít možnost část peněz utratit a část peněz si spořit. To se mu při např. 50,-korunách měsíčně bude dělat těžko. Tím se dítě může dostávat do beznaděje a správný efekt se pak nedostaví.
U větších dětí, které se již pohybují sami a mají větší možnost s penězi pracovat, je to o společné dohodě a nastavení pravidel okolo kapesného. To znamená, že určíte, co dítěti platíte vy a co už je v kompetenci dítěte. To pak bude ovlivňovat i výši kapesného. Určitě postupem času, jak se dítě naučí s penězi pracovat, může dostávat i zodpovědnost za určité platby o které kapesné navýšíte. Takže si může platit obědy, kroužky, cestovné a podobně. K tomu, ale potřebuje ideálně bankovní účet. To je další úroveň, ve vzdělávání dětí v oblasti peněz.
Frekvence pro první kapesné, může být i kratší než jednou za měsíc. Menší děti si neumí úplně v realitě představit délku jednoho měsíce. Pokud by si kapesné utratili hned na začátku, je to pak pro ně dlouhá doba. Proto je lepší nastavit týdenní frekvenci nebo alespoň 2x za měsíc s pevně stanoveným termínem. Nezapomeňte však na pravidelnost. U větších dětí, je už měsíční frekvence v pořádku.
Samozřejmě existuje spousta dalších pravidel, situací a doporučení, které můžou nastat ohledně kapesného, kterým se budeme věnovat v dalších článcích.
Pokud se chcete dozvědět víc přidejte se do FB skupiny „Finanční gramotnost pro děti a rodiče“.
Zajímají vás, další informace nebo další témata v oblasti financí sledujte FB stránku „Moje finanční svoboda“
Těším se na vás
Monika Davidová